Jazda konna to sport, który cieszy się coraz większą popularnością. Kojarzy się z klasą, elegancją, pozwala na obcowanie z przyrodą, umożliwia bliski kontakt z koniem. Jeździectwo można uprawiać zawodowo, brać udział w zawodach i turniejach, oraz rekreacyjnie, dla własnej przyjemności. Ten drugi sposób jest dużo popularniejszy. Powstają ośrodki i szkółki jeździeckie, gdzie pod okiem instruktorów, osoby w każdym wieku mogą poznawać tajniki jazdy konnej. To trudna, ale bardzo przyjemna dyscyplina. Jeżeli raz się jej spróbuje, często pozostaje pasją do końca życia. Jazda konna to dyscyplina, która wymaga odpowiedniego przyģotowania. Zarówno jeździec, jak i koń muszą posiadać specjalne wyposażenie, niezbędny jest sprzęt jeździecki, umożliwiający bezpieczną i komfortową jazdę.
Sprzęt do jazdy konnej – co każdy jeździec powinien posiadać?

Osoby zaczynające swoją przygodę z jeździectwem, w czasie pierwszych lekcji mogą skorzystać ze sprzętu dostępnego w ośrodkach jeździeckich. Gdy jazda konna staje się bardziej regularna, wiemy już, że pozostanie z nami na dłużej, warto zaopatrzyć się we własny sprzęt do jazdy konnej. Należy pamiętać, że sprzęt jeździecki powinien być indywidualnie dobrany i dopasowany dla danej osoby. W przeciwnym wypadku może utrudniać jazdę, powodować dyskomfort dla konia i jeźdźca, a nawet stać się przyczyną wypadku. Podstawowe wyposażenie dla każdego jeźdźca to:
- kask (toczek ochronny)- to podstawowy element, bez którego lepiej nie wsiadać na konia. Chroni głowę, brodę i podbródek przed urazami mechanicznymi w czasie ewentualnego upadku.
- buty jeździeckie – nie tylko dodają klasy i szyku, ale przed wszystkim chronią łydkę jeźdźca przed urazami i otarciami, pomagają utrzymać nogi w strzemionach. Zapewniają również komfort dla konia. Dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie, dużo czasu spędzają w stajni przy oporządzaniu konia, polecane są niższe sztyblety. Sztyblety najlepiej używać w zestawie z sztylpami, które pełnią rolę cholewki. Zawodowcy, biorących udział w zawodach mogą wybrać bardziej reprezentacyjne wysokie buty, czyli oficerki.
- kurtka jeździecka – jest niezbędna, jeżeli uprawiamy jeździectwo przez cały rok, również w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Powinna chronić przed wiatrem i i deszczem, nie może krępować ruchów.
- bryczesy – to wąskie, dopasowane spodnie, które zapewniają wygodną jazdę, ułatwiają utrzymanie prawidłowiej pozycji w siodle. Posiadają specjalne wzmocnienia na pośladkach oraz po wewnętrznej stronie ud, dzięki temu chronią skórę przed otarciami.
- rękawiczki – nie są niezbędne, ale są dużym ułatwieniem. Pozwalają pewniej trzymać wodze, a także chronią dłonie przez zimnem.
- ochraniacze na plecy – potrzebne są dla osób, które uprawiają jazdę w terenie oraz skoki przez przeszkody. Chroni plecy jeźdźca w razie upadku z konia. Z uwagi na ciężar, nie są zalecane do jazdy rekreacyjnej.
- bat – wbrew powszechnemu myśleniu, bat nie służy do bicia. Jest elementem ułatwiającym komunikacje jeźdźca z wierzchowcem.
Sprzęt jeździecki – w co powinien być wyposażany koń

Nie tylko jeźdźcy, ale i konie, muszą mieć odpowiednie wyposażone. Podstawowy sprzęt do jazdy konnej, który musi posiadać koń to:
- siodło – to podstawa, bez której trudno mówić o dobrej technice jazdy. Siodło musi być dopasowane do rodzaju uprawianej jazdy konnej oraz do budowy konia. Ważne, aby było wysokiej jakości. Siodło gwarantuje komfort jazdy oraz prawidłowy dosiad.
- czaprak – to niezbędny dodatek do siodła. To materiałowa narzuta, która chroni grzbiet konia przed obtarciami. Pełni rolę wentylacyjną, pochłania koński pot, dzięki czemu wilgoć nie dostaje się do siodła. Musi być wykonany z dobrej jakości, mocno chłonnego materiału.
- strzemiona – to inaczej pałąki, w które jeździec wkłada nogi podczas jazdy konnej. Ułatwiają wejście na konia oraz przyjęcie prawidłowiej pozycji w czasie jazdy. Można wybrać strzemiona metalowe lub plastykowe. Strzemiona zawieszone są za pomocą puśliska, który sluży do dopasownia długość strzemion do nóg jeźdźca. Muszą być dobrane do wielkości stopy.
- popręg – to specjalny pas, zakładany pod brzuch konia, którego zadaniem jest utrzymanie siodła w odpowiedniej pozycji. Musi być idealnie dopasowany do wielkości konia, w przeciwnym wypadku może ranić delikatną skórę zwierzęcia. Nadaje równowagę osobie siedzącej na koniu.
- ogłowie (tranzelka lub uzda) – to kolejny ważny element sprzętu jeździeckiego. Jest to rzemienna uprzęż zakładana na głowę konia, która ułatwia kontakt i zapanowanie nad wierzchowcem. Pomaga kierować i wybierać trasę jazdy.
Sprzęt do jazdy konnej można kupić w sklepach sportowych i jeździeckich. Ważne, aby wybierać sprzęt jeździecki dobrej jakości, który będzie zapewniał komfort i bezpieczeństwo zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Jest dużym ułatwianiem, pomaga pewniej poczuć sie na koniu, ułatwia nawiazanie więzi z wierzchowcem. Osoby początkujące powinny skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych jeźdźców, którzy pomogą idealnie dobrać i dopasować sprzęt do jazdy konnej. Musi być indywidualnie dobrany do naszego poziomu oraz stylu jeździeckiego.