Koń jest zwierzęciem o bardzo wrażliwych nogach. W związku z tym jego kończyny bez przerwy narażone są na różnego rodzaju urazy. Warto im zapobiegać, albo chociaż ograniczać ich częstotliwość i stopień dolegliwości, jaki powodują. Do tego celu służą ochraniacze dla konia.
Niektóre konie mają skłonności do zahaczania jednej nogi o drugą. Nazywa się to strychowaniem i bezpośrednio wynika z budowy zwierzęcia. W takim przypadku, aby uchronić nogi przed okaleczeniem, ochraniacze są niezbędne. Podobnie jak niezbędne są dla koni skaczących przez przeszkody. Zwierzę bowiem często przednimi kończynami potrafi uderzyć o belkę i się zranić.
Bardzo wielu koniarzy radzi jednak, żeby ochraniaczy na nogi używać profilaktycznie przy każdej okazji, bez względu na to, czy koń ma skłonności do strychowania, czy też nieczystych skoków przez przeszkody. Zawsze bowiem lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć. Nigdy przecież nie wiadomo na jaki typ podłoża trafi się podczas jazdy w terenie. Czy na miękkie, czy twarde? Czy będą na nim kamienie? A może pochyłości, grząskie błoto, bądź nierówne kępy traw? Wszystkie te przeszkody mogą splątać krok konia. Ochraniacze sprawdzą się także podczas ujeżdżania, czyli prowadzeniu konia po okręgu. Jazda na łuku znacznie zwiększa ryzyko strychowania, czyli ranienia nóg jednej o drugą.
Jakie ochraniacze wybrać?
Najtańsze są ochraniacze filcowe, ale bardzo łatwo nasiąkają wodą i nie są zbyt trwałe. Sprawdzą się, ale raczej tylko na krytych ujeżdżalniach lub przy dobrej pogodzie. Znacznie trwalsze są ochraniacze skórzane, ale wymagają dość czasochłonnej konserwacji. Wielu jeźdźców wybiera zatem te, które wykonane są z materiałów sztucznych, imitujących skórę. Są one bardzo trwałe, a ich konserwacja jest bardzo prosta i nie zajmuje wiele czasu.
Bez względu na to, z jakich materiałów wykonane są końskie ochraniacze, ważne jest, aby miały one piankowe bądź kauczukowe wkładki amortyzujące uderzenia i dzięki temu zmniejszające ryzyko urazów. Niezwykle ważne jest również to, jaki rodzaj zapięcia znajduje się przy wybranym ochraniaczu. Sprzączki najłatwiej dopasowują się do końskiej nogi i najtrwalej przymocowują do niej ochraniacz. Ale ich zapinanie, zwłaszcza gdy zwierzę jest nerwowe, może być bardzo kłopotliwe. Wzorem wielu jeźdźców można się zdecydować na ochraniacze zapinane na rzepy. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Trzeba jednak pamiętać, żeby je czyścić, a nawet zmieniać, ponieważ zabrudzone rzepy w ogóle nie spełniają swojej roli.
More from Koń
TOP 3 preparaty odstraszające owady dla koni wrażliwych
Alergie i choroby skóry nie dotykają jedynie ludzi, ale również nasze zwierzaki. Bardzo duży problem zaczyna się w momencie, gdy …
Derki dla konia
W okresie zimowym, deszczowym, gdy temperatura spada, zaczyna częściej padać deszcz niż świecić słońce zamieniamy letnią garderobę na zimowe ciepłe …
Sprzęt jeździecki – niezbędne wyposażenia dla konia i jeźdźca
Jazda konna to sport, który cieszy się coraz większą popularnością. Kojarzy się z klasą, elegancją, pozwala na obcowanie z przyrodą, …